Zasoby energetyczne zużywane przez niewinną biurową klimatyzację, która ochładza Polaków tego lata, w dużej mierze pochodzą z paliw kopalnych. One natomiast źle wpływają na środowisko, przyczyniając się do globalnego ocieplenia. Do 2040 roku globalna konsumpcja energii ma się zwiększyć o 28 proc. Katastrofie energetycznej mogą zapobiec Odnawialne Źródła Energii, tzw. OZE, które są coraz częściej wykorzystywane przez firmy.
Od ochłodzenia do ocieplenia
W latach 90. ubiegłego wieku zaledwie kilka domostw w Chinach miało zainstalowaną klimatyzację[1]. Teraz ciężko wyobrazić sobie jakikolwiek budynek funkcjonujący we wschodnioazjatyckim klimacie bez tego błogosławieństwa technologii. Jednak wszystko ma swoją cenę: to, co chłodzi ludzi, ociepla naszą planetę. Jak wynika z danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej, globalnie na klimatyzację w 2016 roku zużyliśmy około 2000 TWh energii rocznie – to około 10% całkowitej konsumpcji energii w tym okresie[2]. A do 2040 roku globalna konsumpcja energii ma się zwiększyć o 28 proc.[3]
Chińska klimatyzacja stanowi 35 proc. światowego zapasu maszyn. Arabia Saudyjska, słynąca z eksportu ropy, już w 2030 roku zużyje więcej energii na chłodzenie swoich budynków niż wyniesie jej ekwiwalent w eksporcie ropy. Gra toczy się o wysoką stawkę: z badań naukowych przeprowadzonych na Australijskim Uniwersytecie Narodowym wynika, że w Azji Wschodniej bez odpowiedniego chłodzenia pracownicy nie mogliby przepracować aż do 20 proc. godzin, które dzisiaj wyrabiają bez problemu w sprzyjających warunkach atmosferycznych[4].
Na skraju energetycznej katastrofy
– Temperatury panujące tego lata niewątpliwie niejednemu uświadomiły, że globalne ocieplenie to poważny problem – komentuje Michał Ajchel, wiceprezes rynku energetyki w Schneider Electric. – Rozwój technologiczny w XXI wieku zadziwia nas wszystkich. Ludzkość idzie do przodu, jednocześnie zużywając coraz więcej energii na innowacje. I nie chodzi tutaj tylko o smartwatche czy pojazdy elektryczne, które niektórym mogą wydawać się zabawkami. Postęp to także technologie, które wspomagają biedniejsze regiony świata. Blockchain w Afryce, klimatyzacja w krajach Azji Wschodniej czy nieustanna cyfryzacja Indii.
Paliwa kopalne służące do wytwarzania energii mają zastosowanie wszędzie: elektryczność, ogrzewanie, chłodzenie czy transport. Jednocześnie coraz bardziej przyczyniają się do zwiększenia efektu cieplarnianego. Według naukowców, aby uniknąć wzrostu globalnej temperatury do poziomu ponad 2 st. Celsjusza, należałoby całkowicie porzucić korzystanie z paliw kopalnianych[5].
Odnowa energetycznego krajobrazu
Przez ostatnie 10 lat energia słoneczna, geotermalna, wodna czy wiatru, a także biopaliwa i wiele innych źródeł energii odnawialnej zaczęły być coraz częściej wykorzystywane, głównie ze względu na koszty. O ile z paliwami kopalnymi wiąże się cały proces wydobywania i obróbki, o tyle w przypadku czystej energii mamy do czynienia praktycznie tylko z technologią. A tak jak w przypadku każdej technologii, tak i tutaj wraz ze wzrostem popytu i efektywności produktu – spadają koszty korzystania z niego. Eksperci przewidują, że do 2020 roku wszystkie technologie wykorzystujące odnawialne źródła energii będą kosztowały tyle samo, ile obróbka paliw kopalnych[6].
– W ten sposób ludzkość będzie mogła się rozwijać bez przeszkód, osiągając nowe kamienie milowe i jednocześnie unikając globalnego ocieplenia – wyjaśnia Michał Ajchel. – Schneider Electric, wierząc w ten cel, dołączyło do organizacji RE100. Skupia ona firmy, których postanowieniem jest czerpanie 100 proc. energii z odnawialnych źródeł. Według raportu Deloitte firmy z RE100 w ramach realizacji swoich założeń kupują tyle samo energii odnawialnej, co cała Polska, podczas gdy jednocześnie 48 proc. średnich firm w USA pracuje nad pozyskiwaniem energii z odnawialnych źródeł[7].
Dlaczego OZE jest tak popularne?
Przedsiębiorców sceptycznych wobec OZE może przekonać argument, że w dobie rosnącej świadomości klientów, decyzja o zainwestowaniu w odnawialne źródła energii jest nie tylko przyjazna środowisku, ale i zyskowna biznesowo. Ankieta przeprowadzona przez redaktora naczelnego „Popular Science” na klientach Patagonii wykazała, że działania firmy na rzecz środowiska zachęciły więcej osób do sięgania po jej produkty[8]. Głównym motorem dla firm do poszukiwania optymalnych sposobów na inwestowanie w zaawansowane technologie energetyczne jest, rzecz jasna, możliwość zabezpieczenia stałej i zarazem coraz niższej ceny energii[9].
O Schneider Electric
W Schneider Electric wierzymy, że dostęp do energii i zasobów cyfrowych to podstawowe prawo każdego człowieka. Stwarzamy warunki do poprawy efektywności energetycznej dla każdego, w każdym miejscu i w każdej chwili. Nazywamy to Life Is On.
Oferujemy cyfrowe rozwiązania z zakresu zarządzania energią i automatyki, zapewniające wydajność i zrównoważony rozwój. Łączymy najlepsze na świecie technologie energetyczne, automatykę w czasie rzeczywistym, oprogramowanie i usługi w ramach zintegrowanych rozwiązań dla domów, budynków, centrów danych, infrastruktury i przemysłu.
Wykorzystujemy nieskończone możliwości, jakie zapewnia otwarta, globalna, innowacyjna społeczność z pasją podzielająca nasze wartości, takie jak Szczytny Cel, Otwartość i Zaangażowanie.
www.se.com/pl
[1] The Future of Cooling. Opportunities for energy-efficient air conditioning, International Energy Agency
[2] Ibidem.
[3] EIA projects 28% increase in world energy use by 2040, The Energy Information Administration
[4] Estimating population heat exposure and impacts on working people in conjunction with climate change, International Journal of Biometeorology
[5] The geographical distribution of fossil fuels unused when limiting global warming to 2°C. Nature. International Journal of Science
[6] Renewable Power Generation Costs in 2017, International Renewable Energy Agency (IRENA)
[7] Serious business: Corporate procurement rivals policy in driving growth of renewable energy, Deloitte
[8] Companies are realizing that renewable energy is good for business, The Popular Science
[9] Serious business: Corporate procurement rivals policy in driving growth of renewable energy, Deloitte
Link do strony artykułu: https://wwwww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/klimatyzacja-nie-chlodzi-ona-ociepla